Ako funguje Európska únia?
EU je politická ekonomická únia, ktorá prináša členským štátom Európskej únie veľké výhody. EU bola založená už v roku 1993 a predchádzali jej rôzne spolupráce a spoločenstvá. Postupne sa rozšírila až na 27 členských štátov. V roku 2020 prebehlo referendum, kedy Spojené kráľovstvo z únie vystúpilo. Hlavným cieľom je vytvoriť jednotný trh, vďaka ktorému sa umožní voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb medzi členskými štátmi. Spoločnou menou je euro, ktorú používa aj Slovensko. Euro používa ako spoločnú menu 20 štátov čo nazývame eurozónou.
Medzi hlavné inštitúcií Európskej únie patrí, európsky parlament, európska rada Rada Európskej únie. Každá z týchto inštitúcií má svoje úlohy, ktoré rozhodujú v rámci únie. EU prijíma legislatívu v rôznych oblastiach. Samozrejmosťou je hospodárska politika, ochrana životného prostredia, poľnohospodárstvo či ochrana ľudských práv. Hlavným cieľom politiky Európskej únie je zharmonizovať a zlepšiť kvalitu života v celej únii ako aj jej členských štátov. V Európskej únii sa kladie význam na globálnych spojencov v oblasti medzinárodného obchodu.
Po celom svete sú zabezpečené obchody a dohody. Najmä migrácie, klimatické zmeny, ekonomická nerovnováha a rôzne napätia v oblasti vojen a sporov sú veľkou výzvou pre budúcnosť Európskej únie. Budúcnosť Európskej únie závisí najmä od schopnosti efektívne riešiť otázky a zachovať solidaritu medzi členskými štátmi. Veľkou otázkou je aj ďalšie rozširovanie členských štátov Európskej únie. Pre vstup do Európskej únie je potrebné, aby krajina bola stabilná, bez vojnových konfliktov a hospodársky prosperujúcaa. Európska únia je takzvaný projekt, ktorý ovplyvňuje životy stoviek miliónov ľudí po celej Európe. Významný vplyv na politiku, ale aj ekonomiku by bez pomoci EU menšie európske štáty ako Slovensko prežívali s ťažkosťami.